[ Grammar ]
A pound of cookies (cost-costs) about a dollar.
A. costs
B. cost

Random Topics:
Simple Present VS Present ContinuousCausative VerbModal and Auxiliary VerbsBecause / soGrammar - help/have/let/makeAdverbs and AdjectivesPrepositions of TimeFood VocabularyModals and Semi-ModalsIndefinite and Definite ArticlesOther quiz:
Grammar › ViewWhich sentence has a Adjective that tell how many?
A. She had 10 of her friends over for lunch.
B. She had friends over for lunch.
Grammar › View
Which sentence uses commas correctly?
A. I went to the store and bought apples, oranges and bananas.
B. I went to the store and bought apples, oranges, and, bananas.
C. I went to the store, and bought apples oranges and bananas.
D. I went to the store and bought apples, oranges, and bananas.
Simple Past - Irregular Verbs › ViewThe pupils were sad last week. (NEGATIVE FORM)
A. The pupils weren’t sad last week.
B. The pupils werent sad last week.
Grammar and Vocabulary › View
Ching’s dress is longer than _________.
A. I
B. me
C. my
D. mine