Grammar Quiz

[ Grammar ]

A gallon of milk _____ four dollars.

A. cost

B. costs

Select your answer:
A  B  C  D  E 


Random Topics:

Modals and Modal PerfectsPast Perfect TensePresent Simple or Present ContinuousTensesPossessive Pronouns and Adjective PronounsSentence Structure and ConjunctionsOpinion / AgreementHave to / Do not have toPresent Perfect and Past TensesComparisions

Other quiz:

Grammar › View

Which sentence has a Adjective that tell how many?

A. She had 10 of her friends over for lunch.

B. She had friends over for lunch.


Grammar › View

 Which sentence uses commas correctly?

A. I went to the store and bought apples, oranges and bananas. 

B. I went to the store and bought apples, oranges, and, bananas. 

C. I went to the store, and bought apples oranges and bananas. 

D. I went to the store and bought apples, oranges, and bananas. 

Simple Present Tense › View

My mom … shopping every Sunday.

A. go

B. went

C. goes

D. is


Subordinating Conjunctions › View

Micah wants to go to school _____ she can find a good job.

A. so that

B. where

C. since

D. because